Zgodovina
Zgodovina šolskih smeri sega v 19. stoletje, v čas, ko je avstrijska država postavila temelje višjemu šolstvu v Gorici. Gorica je bila tedaj eno izmed pomembnejših slovenskih šolskih središč. Že leta 1847 so na avstrijski državni gimnaziji uvedli tečaje slovenskega jezika. Z ustanovitvijo učiteljišč leta 1871 pa smo v mestu dobili prvo slovensko državno učiteljišče, kateremu je sledila leta 1913 tudi prva slovenska državna gimnazija.
Prva svetovna vojna je predvsem gimnaziji zadala hud udarec, saj je po priključitvi Gorice Italiji nehala delovati. Gentilejeva reforma in fašistična oblast sta učiteljišče najprej prenesli v Tolmin in ga nato dokončno ukinili leta 1927. Gimnazija je ponovno zaživela, sicer pod nemško okupacijo, šele leta 1944.
S šolskim letom 1945/46 sta po zaslugi zavezniške vojaške uprave obe šoli ponovno zaživeli, ko jima je zavezniška vlada dala pečat samostojnih šol s slovenskim učnim jezikom. Italijanska vlada ju je nato de jure priznala leta 1961.
V devetdesetih letih prejšnjega stoletja sta profesorska zbora obeh šol vnašala večje ali manjše spremembe v začetno podobo šol, ki so jo določali ministrski programi. Oba profesorska zbora sta namreč stalno koristila možnosti, ki jima jih je nudila zakonodaja o preizkušanju novih usmeritev. Najvidnejše spremembe so bile opazne na učiteljišču S. Gregorčič, ki se je iz štiriletne šole preoblikovalo najprej v petletni pedagoški licej, nato pa v petletni družboslovni in petletni znanstveno-tehnološki licej.
S. 1. septembrom 2000 je prišlo do združitve Klasičnega liceja in bivšega učiteljišča Gregorčič v DIZ Gregorčič, ki je pridobil status pravne osebe in je postal didaktično ter organizacijsko samostojen.
Po reformi Gelmini leta 2010 so se tri smeri spremenile v prenovljeni klasični licej, prenovljeni znanstveni licej (uporabne znanosti) in v prenovljeni humanistični licej.
DIZ Gregorčič odraža spojitev klasičnega liceja P.Trubarja z učiteljiščem S. Gregorčiča
DIZ Gregočič ima trenutno tri smeri: klasično, znanstveno (opcija uporabne znanosti) in humanistično.
Zgodovina šole
Državni zavod s slovenskim učnim jezikom Simon Gregorčič ponuja dijakom z območja Gorice možnost opravljanja srednješolskega študija v slovenščini, pri čemer sledi smernicam italijanske zakonodaje..